Terapia uciskowa odgrywa kluczową rolę w leczeniu lipodemii, obrzęku limfatycznego i chorób żył. Służy dwóm głównym celom: zmniejszeniu obrzęku spowodowanego gromadzeniem się płynu w tkankach oraz zmniejszeniu objawów choroby refluksowej żył i nadciśnienia żylnego. Ponadto terapia uciskowa ma działanie przeciwzapalne. Termin „kompresja” odnosi się do mechanicznego nacisku wywieranego z zewnątrz na skórę i tkankę. Specjalna medyczna odzież uciskowa i bandaże są używane do wywierania nacisku na kończynę objętą zmianami. Leczenie tkanek w ranach pochodzenia żylnego można również poprawić za pomocą kompresji przez zmniejszenie ciśnienia żylnego. Skóra i tkanki są wtedy mniej obciążone i mogą być lepiej zaopatrywane w składniki odżywcze, takie jak tlen.

Czym jest terapia uciskowa?
Wybierz terapię uciskową odpowiednią dla siebie
Terapia uciskowa oznacza noszenie specjalnej medycznej odzieży uciskowej, która jest dostępna w różnych długościach i stylach, aby dopasować się do różnych chorób i indywidualnych potrzeb. Rodzaje produktów kompresyjnych obejmują:
- Odzież uciskowa z materiału płaskodzianego
- Odzież uciskowa z materiału okrągłodzianego
- Regulowane bandaże uciskowe do owijania kończyn
- Odzież uciskowa na noc
- Bandaże
- Biustonosze uciskowe
Kto i kiedy powinien stosować terapię uciskową?
Terapia uciskowa jest zalecana dla osób z lipodemią, obrzękiem limfatycznym i chorobami żył. Tym, którzy doświadczają dyskomfortu ciężkich, opuchniętych nóg podczas ciąży lub tym, którzy siedzą lub stoją przez dłuższy czas w pracy, terapia uciskowa może przynieść ulgę. Osoby, które regularnie odbywają długie loty lub podróże również skorzystają na noszeniu pończoch uciskowych.
Więcej informacji na temat noszenia odzieży uciskowej można uzyskać od pracownika służby zdrowia. Chętnie udzielą szczegółowych porad na temat możliwości zastosowania rozwiązań uciskowych i dalszych korzyści płynących z terapii kompresyjnej.
Terapia kompresyjna w przypadku chorób żył
Terapia uciskowa oferuje liczne korzyści w leczeniu chorób żył, takich jak żylaki i owrzodzenia żylne nóg. Ciśnienie w żyłach w pobliżu kostek jest siedmiokrotnie wyższe w pozycji stojącej niż leżącej. Ciśnienie to w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób żył. Odzież uciskowa wspomaga pompę mięśniową i działa jako przeciwwaga w celu ograniczenia filtracji płynów do tkanek.
Zalety:
- Zmniejsza nadciśnienie żylne
- Zwiększa prędkość przepływu krwi w kończynach
- Poprawia przepływ krwi z kończyn w kierunku serca
- Zmniejsza refluks żylny i zastój krwi
- Poprawia drenaż głębokiego układu żylnego
- Zmniejsza wyciek kapilarny do tkanki śródmiąższowej
- Zmniejsza obrzęk
- Łagodzi ból i wysięk z ran
- Skraca czas gojenia i zmniejsza nawroty owrzodzeń żylnych nóg
Terapia uciskowa w przypadku obrzęku limfatycznego
Obrzęk limfatyczny to zaburzenie układu limfatycznego, w którym płyn limfatyczny gromadzi się w przestrzeni tkankowej. Powoduje to obrzęk i dyskomfort w kończynie objętej zmianami. Rozwiązania kompresyjne, takie jak te oferowane przez JOBST, są ważnym elementem w leczeniu tego schorzenia przez wywieranie nacisku z zewnątrz na tkankę.
Zalety:
- Pomaga przemieścić limfę do środka ciała, gdzie może zostać prawidłowo odprowadzona
- Zapobiega ponownemu gromadzeniu się płynu w części ciała objętej zmianami
- Utrzymuje objętość i kształt części ciała objętej zmianami
- Wspomaga transport płynów i regenerację układu limfatycznego
Terapia uciskowa w przypadku lipodemii
Lipodemia obejmuje nieproporcjonalne, symetryczne gromadzenie się tłuszczu w nogach, a czasem w ramionach. Aby zdiagnozować lipodemię, musi również występować ból nóg. Terapia uciskowa, zwłaszcza w połączeniu z ruchem, może przynieść znaczną ulgę i poprawić jakość życia osób z lipodemią.
Zalety:
- Zmniejsza ból dzięki działaniu przeciwzapalnemu
- Zapewnia wsparcie dla kończyn, wspomagając mobilność
- Zmniejsza mechaniczne upośledzenie ruchu spowodowane ocieraniem się fałd skóry o siebie.
Czy terapia uciskowa jest bezpieczna?
Terapia uciskowa jest ogólnie uważana za bezpieczną, jeśli jest odpowiednio dostosowana i zalecona przez pracownika służby zdrowia. Ważne jest, aby pacjenci stosowali się do zaleceń lekarskich i prawidłowo używali odzieży uciskowej. Zawsze należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu ustalenia najodpowiedniejszego sposobu leczenia danego schorzenia.