Osoba wyciskająca balsam z tubki na dłoń.

Pielęgnacja skóry przy lipodemii

Pielęgnacja skóry przy lipodemii pomaga zregenerować skórę po terapii uciskowej i chronić ją przed infekcjami. Celem pielęgnacji skóry z lipodemią jest utrzymanie jej w nienaruszonym stanie i zachowanie jej warstwy ochronnej.

Tworzenie się fałd skórnych jest bardzo powszechne w przypadku lipodemii. Szczególnie ważne jest dokładne zbadanie fałdów skórnych, ponieważ skóra w tym miejscu może ulec uszkodzeniom spowodowanym tarciem lub wilgocią, a w konsekwencji mogą powstać infekcje bakteryjne lub grzybicze. Oprócz tego, noszenie odzieży uciskowej może obciążać skórę: staje się ona sucha i podatna na drobne urazy, takie jak zadrapania. To z kolei zwiększa ryzyko zakażenia skóry bakteriami lub grzybami.

Właściwa pielęgnacja skóry przy lipodemii obejmuje:

  • Codzienne mycie skóry łagodnymi mydłami lub środkami do oczyszczania skóry, które są nawilżające, hipoalergiczne i mają neutralny lub lekko kwaśny odczyn pH (około pH 5).
  • Dokładne osuszanie skóry, zwłaszcza w fałdach.
  • Stosowanie emolientów: Pokrywają one skórę tłustą warstwą, która chroni przed utratą wody.
  • Unikanie produktów zapachowych, które często podrażniają skórę.
  • Natychmiastowe dezynfekowanie wszelkich zadrapań, skaleczeń lub ukąszeń owadów.
  • Unikanie niepotrzebnych urazów kończyny objętej zmianami, takich jak powstające przy pobieraniu krwi lub zastrzykach.
  • Zwracanie uwagi na pielęgnację paznokci, aby zapobiec ich wrastaniu lub wysuszeniu skóry wokół łożyska paznokcia.

W przypadku obrzęku limfatycznego, oprócz lipodemii, jeszcze ważniejsza jest ochrona skóry, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko zapalenia tkanki łącznej.

Należy pamiętać, że to od indywidualnej kondycji skóry zależy, która rutyna pielęgnacyjna i jakie produkty będą najlepsze. Rozmowa z pracownikiem służby zdrowia może pomóc w znalezieniu odpowiedniego produktu. Ogólnie rzecz biorąc, preferowane są produkty, które zarówno nawilżają skórę, jak i utrzymują jej warstwę ochronną.