Po zabiegu chirurgicznym

Zakrzepy w nodze po operacji

Ciało reaguje na uraz chirurgiczny podobnie jak na uraz przy wypadku. Aby ograniczyć utratę krwi, podnosi poziom czynników krzepnięcia we krwi. Niestety, zwiększa to ryzyko wystąpienia zakrzepów po operacji, które jest dodatkowo wzmacniane przez długie okresy bezczynności podczas leżenia w łóżku i bezpośredni wpływ na naczynia krwionośne spowodowany zabiegiem chirurgicznym. 

Zakrzepica żył głębokich najczęściej występuje, gdy zakrzep w nodze tworzy się w żyłach głębokich mięśni łydki. Rzadziej może się tworzyć w żyłach głębokich uda. Czasami może również wpływać na ramiona lub blokować inne głębokie żyły w ciele. Jeśli część lub całość skrzepu oderwie się i przemieści do krwiobiegu, a to spowoduje zablokowanie tętnic w płucach, może to wywołać potencjalnie śmiertelną zatorowość płucną. Zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna są często określane wspólnym mianem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Przyczyny i czynniki ryzyka zakrzepicy żył głębokich po zabiegu chirurgicznym

Podczas leżenia w łóżku po operacji ciało porusza się mniej, a krew w żyłach głębokich płynie znacznie wolniej, co zwiększa prawdopodobieństwo powstawania skrzepów. Kilka innych czynników może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, w tym:

  • Występowanie zakrzepów w przeszłości
  • Papierosów
  • Nadwaga lub otyłość
  • Zakrzepica żył głębokich w wywiadzie rodzinnym
  • Istniejąca choroba żył
  • Wiek
  • Stosowanie leków, np. antykoncepcyjnych czy terapii hormonalnej

Objawy zakrzepów po operacji

Zakrzepica żył głębokich często przebiega bezobjawowo lub może nie dawać typowych objawów, takich jak ból i obrzęk nogi, rozgrzanie skóry, zaczerwienienie lub ciemnienie skóry wokół dotkniętego obszaru. Jeśli wystąpi zespół pozakrzepowy, który jest długotrwałym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich, pacjenci mogą cierpieć na przewlekły ból, obrzęk i zmiany skórne w dotkniętej kończynie. U pacjentów może się również rozwinąć ciężki zespół pozakrzepowy, który może objawiać się żylnym owrzodzeniem podudzi. Potencjalnie śmiertelne powikłanie zatorowości płucnej (gdy zakrzep przemieszcza się do płuc) charakteryzuje się objawami, takimi jak duszność i ból w klatce piersiowej.

Jak zapobiegać zakrzepicy żył głębokich po operacji?

Profilaktyka zakrzepicy może być prowadzona w porozumieniu z lekarzem i powinna być przeprowadzona jak najszybciej po operacji i kontynuowana przez kilka tygodni po niej. Może to obejmować połączenie leków przeciwzakrzepowych (takich jak leki rozrzedzające krew, np. heparyna) i pończoch przeciwzakrzepowych po operacji. Czas noszenia tych pończoch może być inny w zależności od pacjenta. Ponadto, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich po operacji, zaleca się rzucenie palenia, schudnięcie, picie dużej ilości płynów i jak najwięcej ruchu. Unoszenie nóg w łóżku, jeśli to możliwe, jest również dobrym sposobem na ułatwienie przepływu krwi w żyłach.

Cele zakładania pończoch przeciwzakrzepowych vs. cele zakładania klasycznych produktów uciskowych

Zarówno pończochy przeciwzakrzepowe, jak i medyczne produkty uciskowe promują zdrowy przepływ krwi w nogach, wywierając największy ucisk na poziomie kostki i stopniowo zmniejszając go w górę nogi. Są one jednak przeznaczone dla różnych użytkowników i do różnych celów.

Klasyczne produkty uciskowe

Klasyczne produkty uciskowe są przeznaczone dla osób mobilnych, które są narażone na ryzyko zakrzepicy, na przykład takich, które wcześniej miały zakrzepy, mają nadwagę lub są otyłe, mają rodzinną historię zakrzepicy żył głębokich lub istniejącą chorobę żylną.

Pończochy przeciwzakrzepowe

Pończochy przeciwzakrzepowe są zwykle przepisywane unieruchomionym pacjentom pooperacyjnym i pacjentom o ograniczonej sprawności ruchowej w celu zapobiegania zakrzepicy żył głębokich. W zależności od stanu zdrowia lekarz może przepisać leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew) w okresie okołooperacyjnym i dobrać odpowiednie leczenie przeciwzakrzepowe do potrzeb medycznych pacjenta. Pończochy przeciwzakrzepowe, takie jak te oferowane przez JOBST, są zalecane w celu zmniejszenia ryzyka powstawania skrzepów, zwłaszcza jeśli leki przeciwzakrzepowe są przeciwwskazane.

Zalety pończoch przeciwzakrzepowych:

  • Wspomaganie krążenia krwi
  • Zmniejszenie ryzyka zakrzepicy żył głębokich
  • Minimalizowanie pooperacyjnego obrzęku nóg

Kiedy zgłosić się do lekarza

Rozpoznanie ryzyka i powikłań związanych z zakrzepicą żył głębokich ma kluczowe znaczenie. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak ból, obrzęk lub zmiany skórne na nodze, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Wczesna interwencja może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak zatorowość płucna.