Słabe krążenie krwi w nogach jest zwykle objawem choroby tętnic obwodowych. Wywołuje ją nagromadzona w naczyniach krwionośnych (zwłaszcza w tętnicach) blaszka miażdżycowa zbudowana przede wszystkim z cholesterolu.
Czynniki ryzyka rozwoju choroby tętnic obwodowych (PAD) obejmują:
Z czasem nagromadzona blaszka miażdżycowa zwęża światło tętnicy, powodując zmniejszenie przepływu bogatej w tlen krwi do tkanek. Objawy, które można zaobserwować w obrębie nóg (w tym stóp), to m.in.:
Najpoważniejszą konsekwencją choroby tętnic obwodowych może być powstanie zakrzepów krwi i wywołanie zawału serca lub udaru.
Do rozpoznania przez lekarza choroby niezbędne jest poznanie historii medycznej pacjenta i jego rodziny, badanie fizykalne i odpowiednie badania diagnostyczne.
Celem leczenia choroby tętnic obwodowych jest poprawa ukrwienia nóg, a tym samym złagodzenie objawów, zwiększenie możliwości ruchowych, poprawa jakości życia oraz zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań takich jak zawał serca i udar.
Leczenie jest indywidualnie dobierane przez lekarza, ale zwykle obejmuje zmiany stylu życia, farmakoterapię, a niekiedy także operację.
National Heart, Lung, and Blood Institute, 2019. Peripheral Artery Disease (online). National Institutes of Health U.S. Department of Health and Human Services. (viewed 18 August 2019) Available from: www.nhlbi.nih.gov/health-topics/peripheral-artery-disease