Żylaki wyglądają jak niebieskawe naczynia krwionośne, najczęściej w zgięciach kolan, z tyłu łydek i w kostkach. Są dość powszechne i na pewnym etapie życia pojawiają się u wielu osób.
Ale czym dokładnie są żylaki? Mówiąc najprościej, są to rozszerzone, wybrzuszone i skręcone żyły, w których zastawki nie działają już prawidłowo. W pozycji stojącej lub siedzącej w tych chorobowo zmienionych żyłach krew nie jest już wystarczająco szybko transportowana do serca. Powoduje to tak zwane przekrwienie naczyń.
Żylaki zwykle nie są poważnym medycznym problemem. Dla niektórych osób są wyłącznie defektem kosmetycznym, podczas gdy u innych powodują ból i dyskomfort. Jednak jeśli się rozrastają, mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów, takich jak owrzodzenie żylne goleni.
Żylaki mogą wywoływać takie skutki jak:
Jeśli zauważasz któreś z tych objawów i zostaną u Ciebie zdiagnozowane żylaki, możesz sięgnąć po kilka rozwiązań. Skuteczną metodą łagodzenia objawów jest kompresjoterapia: w asortymencie JOBST znajdziesz szereg medycznych produktów uciskowych zaprojektowanych specjalnie w celu przeciwdziałania żylakom i innym objawom problemów żylnych. Ponadto bardzo korzystne są regularne ćwiczenia i odpoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej z podniesionymi nogami. Jeśli mimo stosowania tych metod objawy nie znikną i będziesz odczuwać dyskomfort, skonsultuj się z lekarzem, by zalecił Ci inną kurację.
Ale jak powstają żylaki i jaka jest ich przyczyna?
Żylaki są zwykle spowodowane osłabieniem ścian żylnych i zastawek. Zastawki żylne działają jak małe jednokierunkowe zawory, które otwierają się, aby umożliwić przepływ krwi, a następnie zamykają, zapobiegając jej cofaniu. Czasami ściany żył rozciągają się i tracą elastyczność, osłabiając pracę zastawek. Jeśli zawory nie zamykają się prawidłowo, tracą szczelność i może dochodzić do cofania się krwi w żyle (refluks żylny) pod wpływem grawitacji. W wyniku takiego przepływu wstecznego krew gromadzi się w żyłach, które stają się wyraźnie opuchnięte i niebieskie. Przyczyny rozciągania ścian żył i niewydolności zastawek żylnych nie są w pełni poznane.
Uwaga: powyższy opis dotyczy żylaków pierwotnych, ale występują także żylaki wtórne. Powstają przede wszystkim w wyniku zakrzepicy, gdy skrzep blokuje naczynie głębokie i zwiększa przepływ krwi przez żyły powierzchowne.
Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju żylaków: