Psychologiczne wsparcie w przypadku lipodemii

Życie z lipodemią może stanowić wyzwanie psychiczne, wpływając na sposób postrzegania objawów i radzenia sobie z nimi. Terapia psychologiczna może pomóc w radzeniu sobie z długotrwałą (przewlekłą) chorobą taką jak lipodemia i poprawić ogólne samopoczucie.

Wiele osób z lipodemią zmaga się z taką diagnozą i faktem, że nie można jej wyleczyć. Być może zdiagnozowanie lipodemii zajęło Ci już dużo czasu. Znalezienie pracownika opieki zdrowotnej, który poważnie traktuje chorobę i któremu można zaufać, może być wyczerpujące.

Co więcej, media społecznościowe wzmocniły ideał piękna szczupłego ciała. To sprawia, że jeszcze trudniej jest zaakceptować swoje ciało, które różni się od wizerunków na zdjęciach. Niska samoocena, lęk i depresja są powszechne u kobiet z lipodemią. Badania pokazują, że wielu pacjentów z lipodemią doświadcza wysokiego poziomu stresu psychicznego bezpośrednio przed wystąpieniem choroby. Dlatego też lipodemia może wpływać na codzienne życie zawodowe i towarzyskie, relacje i sposób spędzania wolnego czasu. Niepokój psychiczny może jednak pogorszyć objawy lipodemii, zwłaszcza odczuwanie bólu. Ponadto depresja i zaburzenia związane ze stresem wiążą się z większą intensywnością bólu. Dlatego nie należy bać się szukać wsparcia psychologicznego.

„Wsparcie psychologiczne może stanowić zasadniczy element leczenia lipodemii”.

Gabriele Erbacher, główny psycholog w Földi-Klinikpatient

Oto kilka opcji, które można rozważyć dla dobrego samopoczucia:

  • Wybierz indywidualną rozmowę z terapeutą
  • Dołącz do grupy wsparcia
  • Poznaj narzędzia samopomocy i radzenia sobie z problemem

Koncepcje terapeutyczne oparte na technikach uważności lub „terapii akceptacji i zaangażowania” (Acceptance and Commitment Therapy, ACT) mogą poprawić samopoczucie psychiczne i zwiększyć odporność psychiczną.

Inna koncepcja łączy wsparcie psychologiczne z technikami, które koncentrują się na ciele i jego związku z uczuciami i doznaniami. Nazywa się to „terapią skoncentrowaną na ucieleśnieniu” i wiadomo, że ma działanie uspokajające.

Istnieją różne strategie wsparcia psychologicznego. Porozmawiaj ze swoim pracownikiem opieki zdrowotnej, aby dowiedzieć się więcej o różnych strategiach i zdecydować, która z nich jest odpowiednia dla Ciebie. Najważniejsze jest, aby relacja między pacjentem a pracownikiem opieki zdrowotnej opierała się na empatii i zrozumieniu tego, przez co przechodzi pacjent.

Poszerz swoją wiedzę