Zauważasz na swoich nogach lub stopach pajączki? Nie jesteś sam. Wenektazje, potocznie zwane pajączkami, to małe, trwale rozszerzone naczynia krwionośne o niebieskim lub czerwonym zabarwieniu leżące tuż pod skórą. Zwykle rozwijają się na nogach, gdy zastawki żylne stają się niewydolne. Oznacza to, że krew nie może prawidłowo płynąć do serca. Wbrew powszechnej opinii pajączki pojawiają się nie tylko u osób starszych – są powszechne we wszystkich grupach wiekowych i częściej występują u kobiet.
Podstawową przyczyną powstawania żylaków (także siatkowatych) i pajączków jest zwykle przewlekła niewydolność żylna. To stan, w którym zastawki żylne są uszkodzone lub osłabione, przez co powrót krwi do serca jest utrudniony i gromadzi się ona w nogach.
Pajączki są podobne do żylaków, ponieważ jedne i drugie są związane z przewlekłą niewydolnością żylną. Najczęstszą przyczyną powstawania pajączków jest więc uszkodzenie lub osłabienie zastawek żylnych, przez co powrót krwi do serca jest utrudniony i gromadzi się ona w nogach. Naczynia osłabia dodatkowo nadciśnienie, powodujące poszerzenie żył, widocznych dla nas w formie pajączków głównie na nogach i stopach, czasami na innych częściach ciała. Jednak występują także inne niż PNŻ czynniki ryzyka, takie jak zmiany hormonalne.
Mimo podobieństwa między pajączkami a żylakami, mają one inne objawy. Jak poznać, że mamy do czynienia z pajączkami:
Jeśli chcesz pozbyć się pajączków, można je usunąć lub skorzystać z zabiegu laserowego. Te metody nie dają jednak gwarancji, że po kilku latach nie pojawią się nowe naczynka, dlatego noszenie specjalnych produktów uciskowych jest bardzo dobrym sposobem, by bezinwazyjnie zadbać o układ żylny. Produkty uciskowe z oferty JOBST sprawdzą się idealnie, ponieważ poprawiają krążenie krwi w nogach, zapewniając dzięki temu trwałą ulgę noszącemu.