Zakrzepica żył głębokich

Jobst PL>Wskazania>Wskazania>Zakrzepica żył głębokich

Czym jest zakrzepica żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich (ZŻG, inaczej tromboza lub DVT) to niedrożność głębokich żył nóg wywoływana przez zakrzepy krwi. Wiązana jest z zespołem klasy ekonomicznej – schorzeniem powodowanym przez długotrwałe unieruchomienie np. w fotelu lotniczym klasy ekonomicznej. Dokładna liczba osób dotkniętych ZŻG i powiązaną z nią zatorowością płucną jest nieznana, choć w Stanach Zjednoczonych może to być nawet 900 000 osób (1-2 osoby na 1000) rocznie.

 

O zakrzepicy żył głębokich mówimy, gdy w żyle w głębi ciała powstaje skrzep krwi. Może powodować obrzęk i ból, chociaż często nie daje żadnych objawów. Zakrzepy powstają zwykle w nogach, pachwinach lub ramionach, a konsekwencje choroby mogą być długoterminowe.

Zakrzepy są niebezpieczne, ponieważ mogą oderwać się od żyły i przemieścić wraz z krwią do serca lub płuc, gdzie mogą zablokować przepływ krwi w głównych tętnicach i doprowadzić do potencjalnie śmiertelnej zatorowości płucnej.

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Typowe objawy zakrzepicy żył głębokich to:

  • Ból, obrzęk i tkliwość jednej z nóg (zwykle w łydce)
  • Silny ból przy dotyku
  • Ciepła skóra w okolicy obrzęku
  • Zaczerwieniona skóra, szczególnie z tyłu łydki
  • Jednak ZŻG często rozwija się bez wyraźnych objawów.

Częstym późnym powikłaniem ZŻG jest zespół pozakrzepowy. Również objawia się miejscowym obrzękiem, bólem, przebarwieniami i złuszczaniem się skóry, może też wywoływać owrzodzeń nóg.
Objawy ZŻG mogą wystąpić podczas długodystansowych lotów samolotem. Niskie ciśnienie w kabinie zwiększa tendencję do zalegania krwi w żyłach, a niska wilgotność obniża poziom płynów ustrojowych w organizmie. W rezultacie krew gęstnieje, zwiększając prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów.

 

Jak można zapobiegać zakrzepicy żył głębokich?

Profilaktyka zakrzepicy żył głębokich obejmuje działania, które mogą przeciwdziałać tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Trzeba je stosować m.in. od razu po zabiegu chirurgicznym, który zwiększa ryzyko zachorowania głównie z powodu dłuższego ograniczenia ruchu pacjenta. Profilaktyka jest ważna także w przypadku częstych podróży samolotem, ponieważ siedzenie bez ruchu na ograniczonej przestrzeni niekorzystnie wpływa na krążenie krwi.

Jak mogą pomóc produkty JOBST

Resetuj filtr
1- z produktów

Może Cię zainteresować