Stadia obrzęku limfatycznego

Zgodnie z definicją Międzynarodowego Towarzystwa Limfologicznego z 2016 r., obrzęk limfatyczny jest podzielony na cztery stadia (0–3), z których każdy wpływa na organizm w inny sposób.

Bez leczenia obrzęk limfatyczny jest chorobą postępującą. Cztery stadia obrzęku limfatycznego są stopniowane w zależności od ich nasilenia i wahają się od niewidocznego (stadium 0) do ciężkiego (stadium 3).

Pracownik ochrony zdrowia oceni, zdiagnozuje i prawdopodobnie skategoryzuje stopień zaawansowania obrzęku limfatycznego, a następnie wspólnie z pacjentem opracuje odpowiedni plan leczenia. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na zapobieganie postępowi choroby i zmniejszenie objawów obrzęku limfatycznego.

Legs with no visible swelling.

Stadium 0

Stadium utajone lub subkliniczne

W stadium 0 obrzęk nie jest dostrzegalny ani nawet widoczny przy pomiarach kończyn, pomimo upośledzonego transportu limfy. To stadium może trwać miesiące lub lata, zanim zauważysz jakikolwiek obrzęk. Dlatego ważne jest, aby uważnie obserwować zagrożony obszar. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian należy skonsultować się z lekarzem w celu natychmiastowego rozpoczęcia leczenia.

Legs showing slight swelling around the ankles.

Stadium 1

Stadium łagodne

W stadium 1 płyn zaczyna gromadzić się w dotkniętym obszarze i powoduje obrzęk. Możesz zauważyć, że dotknięty obszar wygląda na opuchnięty. Uniesienie kończyny pomaga zlikwidować obrzęk. Obrzęk jest miękki, a naciśnięcie skóry może pozostawiać odcisk, zwany „obrzękiem ciastowatym”.

Legs with moderate swelling, visible on the lower legs and ankles.

Stadium 2

Stadium umiarkowane

W przypadku stadium 2 można zauważyć, że samo uniesienie kończyny rzadko zmniejsza obrzęk. Widoczne są wgłębienia. W późniejszym stadium 2 może już nie być wgłębień na kończynie, ponieważ tworzy się nadmiar tłuszczu podskórnego i rozwija się zwłóknienie tkanki (stwardnienie skóry). Zwiększa się opuchlizna.

Legs with severe swelling, pronounced skin folds, and deformity.

Stadium 3

Stadium ciężkie

W stadium 3 występuje rozległa opuchlizna. Tkanka jest zwłókniała (twarda), a wgłębienia już nie powstają. Mogą pojawić się zmiany skórne, takie jak zgrubienia, przebarwienia (zmiana koloru), zwiększone fałdy skórne, złogi tłuszczu i narośla przypominające brodawki. Skóra staje się podatna na głębokie, słabo gojące się zranienia i jest zagrożona infekcją.

Wczesne leczenie może pomóc w prawidłowym leczeniu. Zapobiega postępowi obrzęku limfatycznego, poprawia kształt kończyny i stan skóry oraz zmniejsza ryzyko infekcji. Twój stan może również powrócić do mniej poważnego stadium.

Poszerz swoją wiedzę