Obrzęk to termin medyczny określający opuchliznę spowodowaną gromadzeniem się płynu w tkankach organizmu. Obrzęk definiuje się jako przewlekły, gdy utrzymuje się przez ponad trzy miesiące. Wiele chorób może powodować obrzęki. Na tej stronie skupimy się jednak na obrzękach spowodowanych przewlekłą niewydolnością żylną. Definiuje się ją jako stadium 3 zgodnie z międzynarodowo przyjętym standardem opisującym objawy przewlekłej niewydolności żylnej (system klasyfikacji CEAP). Zwykle dotyka ona stóp, kostek i nóg.

Czym jest obrzęk?
Co powoduje obrzęk nóg?
Obrzęk jest pierwszym etapem przewlekłej niewydolności żylnej. Zastawki w naczyniach krwionośnych nóg nie działają prawidłowo, powodując gromadzenie się krwi w nogach. Wyższe ciśnienie w układzie żylnym powoduje gromadzenie się płynu w tkankach organizmu. Obrzęk pojawia się najpierw zwykle wokół kostek i stóp oraz może również obejmować dolne partie nóg.
Innym powszechnym rodzajem obrzęku jest obrzęk spowodowany zaburzeniami układu limfatycznego. Więcej informacji na temat obrzęku limfatycznego można znaleźć tutaj. Inne choroby, takie jak choroby nerek, wątroby lub zastoinowa choroba serca, również mogą powodować obrzęki. Przyczyna jest jednak inna niż w przypadku obrzęku spowodowanego przewlekłą niewydolnością żylną.

Zastawki działają

Zastawki nie działają
Objawy obrzęku
Nagromadzenie płynu sprawia, że skóra wydaje się naciągnięta i błyszcząca. Nacisk na skórę, np. kciukiem, pozostawia wgłębienie. Jest to również nazywane „obrzękiem ciastowatym”. Obrzęk zwykle nasila się po długich okresach stania lub siedzenia i ogólnie pod koniec dnia. Obrzęk może powodować uczucie ciężkości, bólu lub dyskomfortu. Zaawansowane stadia przewlekłej niewydolności żylnej wykazują również zmiany skórne lub mogą powodować niegojące się rany, zwane owrzodzeniem żylnym podudzi.

Jak produkty uciskowe mogą zmniejszyć obrzęk
Mimo że nie ma lekarstwa na słabe żyły i zastawki żylne, noszenie produktów uciskowych może znacznie poprawić obrzęk spowodowany przewlekłą niewydolnością żylną. Produkty uciskowe wywierają nacisk na tkankę od zewnątrz. Szczególnie skuteczne jest połączenie produktów uciskowych i ruchu. Aktywowanie pompy mięśniowej ściska żyły między mięśniami. Poprawia to powrót krwi żylnej do serca, a tym samym łagodzi objawy, takie jak ból, obrzęk i uczucie ciężkości, bólu lub dyskomfortu.
Więcej o tym, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrzęku lub przewlekłej niewydolności żylnej można przeczytać tutaj.