Kiedy po raz pierwszy zauważysz jakiekolwiek oznaki lub objawy obrzęku limfatycznego, zwykle zwracasz się do lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki. Podstawowa diagnostyka obrzęku limfatycznego koncentruje się na wywiadzie medycznym i badaniu fizykalnym ciała. Lekarz ogólny lub pielęgniarka prawdopodobnie skieruje Cię do specjalisty zajmującego się obrzękiem limfatycznym w celu interpretacji wyników lub potwierdzenia diagnozy.
Lekarze lub pielęgniarki powinni przejść specjalne szkolenie i mieć odpowiednie kwalifikacje do diagnozowania i leczenia lipodemii. Są to często lekarze następujących specjalizacji:
- Internista – specjalista zajmujący się chorobami narządów wewnętrznych
- Dermatolog – specjalista zajmujący się chorobami skóry
- Angiolog – specjalista zajmujący się chorobami naczyń krwionośnych
Specjalista może również rozpocząć zaawansowaną diagnostykę za pomocą technik obrazowania, które wymagają udziału radiologa. Gdy diagnoza zostanie potwierdzona, pracownik opieki zdrowotnej opracuje holistyczny plan terapii, aby zaradzić oznakom i objawom choroby.
Leczenie obrzęku limfatycznego zwykle wymaga współdziałania zespołu specjalistów:
- Wykwalifikowanego personelu sklepu z zaopatrzeniem medycznym, gdzie można uzyskać odpowiednią odzież uciskową
- Fizjoterapeuty z kwalifikacjami do wykonywania manualnego drenażu limfatycznego
- Dietetyka w przypadku problemów z utrzymaniem wagi
- Psychologa, który może nauczyć, jak radzić sobie z długotrwałą chorobą, taką jak obrzęk limfatyczny
- Onkologa w przypadku, gdy obrzęk limfatyczny jest związany z nowotworem
- Chirurga w celu omówienia chirurgicznych metod leczenia obrzęku limfatycznego, jeśli jest to wskazane
W zależności od stopnia zaawansowania choroby pracownik opieki zdrowotnej może również skierować pacjenta do specjalistycznej kliniki leczenia obrzęku limfatycznego na pierwsze tygodnie terapii. Kliniki obrzęku limfatycznego mają tę zaletę, że odpowiedni specjaliści pracują razem w jednym miejscu. Może to być szczególnie ważne w przypadku leczenia obrzęku limfatycznego u starszej osoby (pacjentów geriatrycznych), spowodowanego chorobą nowotworową, lub pacjentów z pierwotnym obrzękiem limfatycznym.
Pracownicy opieki zdrowotnej różnych specjalności muszą ze sobą współpracować. Wszelkie zmiany oznak i objawów obrzęku limfatycznego mogą wymagać zmiany planu leczenia. Dogłębne zrozumienie choroby pomaga również w samodzielnym zauważaniu wszelkich zmian i ułatwia komunikację z pracownikami opieki zdrowotnej.