Istnieją trzy główne cele leczenia zakrzepicy żył głębokich:
- Zapobieganie/Zatrzymywanie wzrostu skrzepu
- Zapobieganie oderwaniu się skrzepu i jego przedostaniu do płuc (zatorowości tętnicy płucnej)
- Ograniczenie ryzyka wystąpienia nawracającej/nowej zakrzepicy żył głębokich
Metody leczenia zakrzepicy żył głębokich obejmują:
- Leki rozrzedzające krew: leki rozrzedzające krew nazywane również antykoagulantami są zwykle stosowane zarówno w celu zapobiegania, jak i leczenia zakrzepicy żył głębokich. Leki rozrzedzające krew zapobiegają wzrostowi skrzepów krwi i zmniejszają ryzyko powstania dodatkowych skrzepów.
- Leki przeciwzakrzepowe (trombolityczne): leki przeciwzakrzepowe to leki, które rozbijają skrzepy krwi. Są one zwykle zalecane w przypadku ciężkich postaci zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości tętnicy płucnej.
- Filtry: filtry można umieszczać w dużych żyłach, takich jak żyła główna, aby zapobiec przemieszczaniu się skrzepu krwi do płuc i zatorowości tętnicy płucnej.
Wraz ze stosowaniem leków rozrzedzających krew, w celu zapobiegania i leczenia zakrzepicy żył głębokich, często zaleca się stosowanie produktów uciskowych. Zmniejszając średnicę żył, wspierają powrót krwi do serca i zapobiegają gromadzeniu się krwi w nogach. Wyroby uciskowe łagodzą również takie objawy jak obrzęk i ból, oraz są zwykle bardzo dobrze tolerowane.