Przewlekłe choroby żylne występują bardzo często. Jeśli się rozwijają, mogą pojawić się żylaki i inne objawy przewlekłej niewydolności żylnej, co wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Jednak owrzodzenie żylne goleni, czyli trudno gojąca się rana na nodze, jest najcięższym powikłaniem tej choroby.
Przy zaburzeniach krążenia w nogach krew nie jest transportowana do serca w odpowiednim tempie. Gromadzi się w żyłach dolnej części nogi i wywiera nacisk na ściany naczyń żylnych. W otaczających tkankach zbiera się płyn i powoduje puchnięcie nóg. Utrudnione jest dostarczanie tlenu i składników odżywczych do skóry i tkanek pod nią. Te niedobory mogą doprowadzić do powstania przewlekłej, słabo gojącej się rany, nazywanej owrzodzeniem żylnym goleni.
Główną przyczyną powstawania owrzodzeń żylnych goleni jest niewydolność żylna. Do ich rozwoju przyczyniają się także: zakrzepica żył głębokich, choroby tętnic obwodowych, cukrzyca, infekcje i inne rzadziej występujące czynniki. Skonsultuj się z lekarzem i jak najszybciej rozpocznij leczenie, jeśli zaobserwujesz na swojej nodze którykolwiek z tych objawów:
Ryzyko wystąpienia owrzodzenia żylnego goleni zwiększają następujące czynniki: