Owrzodzenie żylne goleni

Jobst PL>Wskazania>Wskazania>Owrzodzenie żylne goleni

Owrzodzenie żylne goleni

Przewlekłe choroby żylne występują bardzo często. Jeśli się rozwijają, mogą pojawić się żylaki i inne objawy przewlekłej niewydolności żylnej, co wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Jednak owrzodzenie żylne goleni, czyli trudno gojąca się rana na nodze, jest najcięższym powikłaniem tej choroby.


Przy zaburzeniach krążenia w nogach krew nie jest transportowana do serca w odpowiednim tempie. Gromadzi się w żyłach dolnej części nogi i wywiera nacisk na ściany naczyń żylnych. W otaczających tkankach zbiera się płyn i powoduje puchnięcie nóg. Utrudnione jest dostarczanie tlenu i składników odżywczych do skóry i tkanek pod nią. Te niedobory mogą doprowadzić do powstania przewlekłej, słabo gojącej się rany, nazywanej owrzodzeniem żylnym goleni.

Objawy owrzodzenia żylnego goleni: na co zwracać uwagę

Główną przyczyną powstawania owrzodzeń żylnych goleni jest niewydolność żylna. Do ich rozwoju przyczyniają się także: zakrzepica żył głębokich, choroby tętnic obwodowych, cukrzyca, infekcje i inne rzadziej występujące czynniki. Skonsultuj się z lekarzem i jak najszybciej rozpocznij leczenie, jeśli zaobserwujesz na swojej nodze którykolwiek z tych objawów:

  • Otwarta rana
  • Obrzęk, skurcze, uczucie ciężkości i ogólnego dyskomfortu
  • Żylaki
  • Czerwonawa, sucha i swędząca skóra
  • Przebarwiona skóra (czerwona, fioletowa, brązowa)
  • W przypadku istniejącej rany: silny ból, nieprzyjemny zapach, wysięk, zaczerwienienie, obrzęk i twardsza skóra dookoła

 

Czynniki ryzyka i przyczyny owrzodzenia żylnego

Ryzyko wystąpienia owrzodzenia żylnego goleni zwiększają następujące czynniki:

Możliwości leczenia owrzodzenia żylnego goleni

Kompresjoterapia odgrywa istotną rolę w leczeniu owrzodzeń żylnych goleni, szczegółnie wraz z najnowszymi środkami wspierającymi gojenie się ran, takimi jak seria produktów Cutimed. Noszenie bandaży uciskowych lub odzieży uciskowej poprawia przepływ krwi w kierunku serca i znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. Seria produktów JOBST UlcerCare ze specjalnie zaprojektowanym system podwójnego ucisku zapewnia największe korzyści terapeutyczne. Produkty składają się z 2 warstw: zewnętrznej, zapewniającej silny, medyczny poziom ucisku, oraz wewnętrznej – delikatniejszej, utrzymującej opatrunek w odpowiednim miejscu.

Jeśli cierpisz na owrzodzenie żylne goleni, powinieneś również wprowadzić odpowiednie ćwiczenia, by pobudzić do pracy pompę mięśniową w łydce i poprawić krążenie krwi. W przypadku nadwagi wskazana jest również redukcja masy ciała.

Jak mogą pomóc produkty JOBST

Resetuj filtr
1- z produktów

Może Cię zainteresować