Zrozumieć lipodemię

Lipodemia to długotrwała (przewlekła) choroba, która dotyka kończyn i występuje głównie u kobiet. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej prowadzi do powiększenia kończyn, dyskomfortu i bólu.

Lipodemia jest chorobą, która często jest źle rozumiana lub mylona z otyłością lub obrzękiem limfatycznym. W przeciwieństwie do obrzęku limfatycznego, w tkance nie gromadzi się płyn. Zamiast tego dochodzi do nieproporcjonalnego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, głównie w nogach, co prowadzi do bólu.

Lipodemii nie można wyleczyć, ale nie musi ona postępować, jeśli jest skutecznie leczona. Niniejszy artykuł zawiera informacje na temat objawów, diagnostyki i kompleksowego leczenia lipodemii.

Lipodemia występuje prawie wyłącznie u kobiet

Choroba często pojawia się w okresach zmian hormonalnych, takich jak dojrzewanie, w związku ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, menopauzą lub znacznym przyrostem masy ciała. Lipodemia występuje głównie w kończynach dolnych (nogach, udach i pośladkach) i często prowadzi do ograniczenia mobilności, negatywnego wizerunku ciała, niskiej samooceny i stresu psychicznego.

Ilustracja przedstawiająca kobietę z lipedemą, ukazująca typowy kształt ciała z symetrycznym obrzękiem obu nóg i bioder, podczas gdy talia, dłonie i stopy pozostają nienaruszone.

Typowy kształt ciała w przebiegu lipodemy

Jakie są objawy?

Lipodemia zwykle występuje symetrycznie pod względem kształtu i rozmiaru na obu nogach, a czasem także na ramionach. Ciało powyżej bioder oraz dłonie i stopy pozostają niezmienione. Często powoduje to dysproporcję kształtów – wąską talię i większe biodra i uda. Obszar ten jest często bolesny i delikatny w dotyku z powodu procesu zapalnego i braku tlenu w tkance. Problemy towarzyszące, takie jak depresja lub niepokój, mogą również nasilać ból, tworząc błędne koło. Dowiedz się więcej o oznakach i objawach lipodemii tutaj.

Osoby z lipodemią często opisują następujące objawy:

  • Dysproporcja wagi i kształtu między dolną i górną połową ciała
  • Ból/dyskomfort skóry i tkanek nóg lub ramion
  • Obszary dotknięte zmianami są wrażliwe na dotyk.
  • Dłonie i/lub stopy wyglądają normalnie, bez widocznych zmian.
  • Utrata wyraźnego kształtu kostki, z pogrubieniem wokół kostek
  • Inne kobiety w rodzinie mogą mieć podobne objawy

Diagnozowanie & leczenie lipodemii

Jak dotąd nie ma dedykowanego testu lub narzędzia do diagnozowania lipodemii. Należy wykluczyć wszelkie inne choroby o podobnych objawach. Prawdopodobnie istnieje duża liczba niezgłoszonych przypadków, ponieważ choroba ta jest często źle rozumiana lub błędnie diagnozowana. I odwrotnie, u niektórych pacjentów zdiagnozowano lipodemię, mimo że nie spełniają oni wystarczających kryteriów. Jednak świadomość lipodemii rośnie dzięki edukacji pracowników ochrony zdrowia. W przypadku podejrzenia lipodemii należy skonsultować się z doświadczonym pracownikiem ochrony zdrowia.

Postawienie diagnozy może zająć trochę czasu. W międzyczasie zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez regularne ćwiczenia i stosowanie zbilansowanej diety. Nadwaga może pogorszyć objawy lipodemii. Należy jednak unikać restrykcyjnych diet. Większość diet kończy się niepowodzeniem i może skutkować zwiększeniem wagi. Dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu i stylu życia tutaj.

Uzyskanie diagnozy od pracownika ochrony zdrowia jest pierwszym krokiem w kierunku skutecznego leczenia lipodemii.

Zrozumienie choroby jest jednym z najważniejszych narzędzi do jej kontroli. Dowiedz się więcej o lipodemii tutaj.

Poszerz swoją wiedzę