Kompresjoterapia w ciąży

Zakrzepy krwi w ciąży: przyczyny powstawania i zapobieganie

Urodzenie dziecka jest jednym z najpiękniejszych wydarzeń w życiu kobiety, jednak ciąża może wpływać na funkcjonowanie organizmu na różne nieoczekiwane sposoby. Jednym z przykładów jest zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi (zakrzepica) i rozwoju zakrzepicy żył głębokich (DVT).

Nieleczona zakrzepica w ciąży może być bardzo szkodliwa dla zdrowia. Część skrzepu może się oderwać od naczynia krwionośnego i spowodować poważniejsze problemy, takie jak zatorowość płucna lub udar, które stwarzają zagrożenie również dla dziecka. Można temu jednak skutecznie zapobiegać – czytaj dalej, by poznać przyczyny i czynniki sprzyjające zachorowaniu, a także sposoby na przeciwdziałanie zakrzepicy żył głębokich spowodowanej zmianami zakrzepowymi w czasie ciąży.

Przyczyny i czynniki ryzyka – zakrzepica żył głębokich a ciąża

Zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy w czasie ciąży ma kilka przyczyn. Przede wszystkim krew ma wówczas większą krzepliwość, ponieważ w ten sposób ciało zabezpiecza się przed jej zbyt dużą utratą podczas porodu. Ponadto w zaawansowanej ciąży rosnące dziecko uciska naczynia krwionośne wokół miednicy, zmniejszając przepływ krwi do nóg. Dodatkowy ciężar i rozszerzona macica wywierają także nacisk na żyły nóg. W rezultacie wiele kobiet w ciąży boryka się ze zmęczeniem i puchnięciem nóg, a ryzyko rozwoju ZŻG jest zwiększone.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas ciąży, są:

  • Predyspozycje genetyczne, czyli przypadki zakrzepicy w rodzinie
  • Występowanie zakrzepów w przeszłości, np. po operacji
  • Choroby układu krążenia
  • Cukrzyca
  • Otyłość
  • Dłuższy brak ruchu, np. w czasie wielogodzinnych podróży
  • Zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę występuje także po cesarskim cięciu.

Zapobieganie i leczenie ZŻG – co możesz zrobić podczas ciąży

Skuteczne zapobieganie zawsze opiera się na świadomości ryzyka i odpowiednim postępowaniu. Przede wszystkim zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli uważasz, że z omawianych wcześniej powodów możesz być podatna na problemy żylne lub zakrzepy podczas ciąży. Jeśli występują u Ciebie zaburzenia w funkcjonowaniu żył, lekarz zaleci najlepszy dla Ciebie sposób leczenia – często są to środki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty) i kompresjoterapia.

Możesz także podjąć odpowiednie kroki, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się zakrzepów podczas ciąży. Odpowiedni styl życia, czyli regularna aktywność fizyczna (jeżeli lekarz prowadzący na nią pozwala), zdrowa dieta i rezygnacja z palenia, w dużej mierze zapobiega rozwojowi problemów żylnych. W długiej podróży wstawaj, by rozprostować nogi tak często, jak to możliwe. Bardzo skuteczną metodą profilaktyczną może być dodatkowo noszenie podczas ciąży i po porodzie specjalnych produktów uciskowych JOBST.

Są specjalnie dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży i pomagają zmniejszyć ryzyko zakrzepicy poprzez odpowiedni ucisk nóg i stóp, który ułatwia przepływ krwi do serca.

 

Poznaj nasze produkty dla kobiet w ciąży i po porodzie

Resetuj filtr
1- z produktów

Może Cię zainteresować